Paris 2024 Olympic Games full schedule and day-by-day competitions (2024)

By Olympics.com

37 min|
Paris 2024 Olympic Games full schedule and day-by-day competitions (7)
Picture by 2021 Getty Images

Looking for information on when your favourite sport or preferred event is on at the Olympic Games Paris 2024? We’ve got you covered.

The Organising Committee first unveiled the sport-by-sport competition session schedule last July to mark two years to go to the Games.

One notable change from previous Olympic Games is the addition of an extra day to the swimming schedule, meaning there will be action in athletics, artistic gymnastics and swimming – three of the most anticipated sports worldwide – on the same day on both 3 and 4 August 2024.

Check out the day-by-day guide to all 329 medal events below. The schedule information here should be considered preliminary and not definitive; the competition schedule is subject to change until the end of the Olympic Games Paris 2024. Last updated 19 March 2024.

All times listed here are Paris time (Central European Summer Time), except where indicated otherwise.

CEST is 1 hour ahead of British Summer Time, 2 hours ahead of UTC, 6 hours ahead of North American Eastern Daylight Time, and 9 hours ahead of North American Pacific Daylight Time. It is 3 hours 30 minutes behind India Standard Time, 8 hours behind Australian Eastern Standard Time, and 10 hours behind New Zealand Standard Time.

  • For the most up-to-date schedule, please check here.
Paris 2024 Olympic Games full schedule and day-by-day competitions (8)
Paris 2024 Olympic Games full schedule and day-by-day competitions (9)
Paris 2024 Olympic Games full schedule and day-by-day competitions (10)
Paris 2024 Olympic Games full schedule and day-by-day competitions (11)
Paris 2024 Olympic Games full schedule and day-by-day competitions (12)

Wednesday 24 July 2024

  • Football: 1500-2300: M group stage (8 matches)
  • Rugby sevens: 1530-2200: M pool rounds

Thursday 25 July 2024

  • Archery: 0930-1230: W ranking round; 1415-1715: M ranking round
  • Football: 1700-2300: W group stage (6 matches)
  • Handball: 0900-1230: W preliminaries (2 matches); 1400-1730: W preliminaries (2 matches); 1900-2230: W preliminaries (2 matches)
  • Rugby sevens: 1400-1700: M pool rounds; 2000-2300: M placement matches, quarters

Friday 26 July 2024

  • Opening Ceremony

Saturday 27 July 2024 (14 gold medal events)

  • Artistic gymnastics: 1100-1330; 1530-1800; 2000-2230: M qualifications
  • Badminton: 0830-1200: M/W/Mixed singles & doubles group stage; 1400-1730: M/W/Mixed singles & doubles group stage; 1930-2300: M/W singles & doubles group stage
  • Basketball: 1100-1515: M group phase (2 matches); 1715-1900: M group phase (1 match); 2100-2245: M group phase (1 match)
  • Beach volleyball: 1400-1600: M/W preliminary phase (2 matches); 1800-2000: M/W preliminary phase (2 matches); 2200-0000: M/W preliminary phase (2 matches)
  • Boxing: 1530-1755: W 54kg, W 60kg, M 63.5kg, M 80kg round of 32 or round of 16; 2000-2255: W 54kg, W 60kg, M 63.5kg, M 80kg round of 32 or round of 16
  • Canoe slalom: 1500-1910: M C1 heats, W K1 heats
  • Diving: 1100-1200: W synchro 3m springboard final
  • Equestrian: 0930-1830: Eventing dressage
  • Fencing: 1000-1640: W épée, M sabre through quarters; 1900-2250: W épée, M sabre semis, medal finals
  • Football: 1500-2300: M group stage (8 matches)
  • Handball: 0900-1230: M preliminaries (2 matches); 1400-1730: M preliminaries (2 matches); 1900-2230: M preliminaries (2 matches)
  • Hockey: 1000-1500: M pool stage (2 matches); 1030-1530: M pool stage (2 matches); 1700-2200: M/W pool stage (2 matches); 1730-2230: M/W pool stage (2 matches)
  • Judo: 1000-1400: W -48kg, M -60kg elimination rounds; 1600-1900: W -48kg, M -60kg medal rounds
  • Road cycling: 1430-1830: M/W ind. time trial finals
  • Rowing: 0900-1310: M single sculls, W single sculls, M double sculls, W double sculls, M quadruple sculls, W quadruple sculls heats
  • Rugby sevens: 1430-2045: M placement matches, semis, medal finals
  • Shooting: 0900-1345: M/W 10m air pistol, Mixed team 10m air rifle qualification; 1030-1150: Mixed team 10m air rifle finals
  • Skateboard: 1200-1530: M street preliminaries; 1700-1900: M street medal final
  • Surfing: 1900-0430 (0700-1630 Tahiti time): M/W round 1
  • Swimming: 1100-1300: W 100m fly, W 400m free, M 100m breast, M 400m free, W 4x100m free relay, M 4x100m free relay heats; 2030-2230: W 100m fly semis, M 400m free, W 400m free finals, M 100m breast semis, W 4x100m free relay, M 4x100m free relay finals
  • Table tennis: 1500-1800: M/W singles preliminary round, Mixed doubles round of 16; 2000-2300: M/W singles round 1
  • Tennis: 1200-1700 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1900-2300 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1200-1900 (Court Suzanne Lenglen): M/W singles, doubles; 1200-1900 (Court Simonne Mathieu): M/W singles, doubles; 1200-1900 (outside courts): M/W singles, doubles
  • Volleyball: 0900-1130: M preliminary round; 1300-1530: M preliminary round; 1700-1930: M preliminary round; 2100-2330: M preliminary round
  • Water polo: 1400-1700: W preliminary round (2 matches); 1830-2130: W preliminary round (2 matches)

Sunday 28 July 2024 (13 gold medal events)

  • Archery: 0930-1105: W team eliminations; 1415-1755: W team medal rounds
  • Artistic gymnastics: 0930-1320; 1450-1630; 1800-1940; 2110-2250: W qualifications
  • Badminton: 0830-1200: M/W/Mixed singles & doubles group stage; 1400-1730: M/W/Mixed singles & doubles group stage; 1930-2300: M/W/Mixed singles & doubles group stage
  • Basketball: 1100-1515: M/W group phase (2 matches); 1715-1900: M/W group phase (1 match); 2100-2245: M/W group phase (1 match)
  • Beach volleyball: 0900-1300: M/W preliminary phase (4 matches); 1500-1800: M/W preliminary phase (3 matches); 2000-2300: M/W preliminary phase (3 matches)
  • Boxing: 1100-1310: W 50kg, W 66kg, M 51kg, M 57kg, M 71kg, M 92kg round of 32 or round of 16; 1530-1740: W 50kg, W 66kg, M 51kg, M 57kg, M 71kg, M 92kg round of 32 or round of 16; 2000-2210: W 50kg, W 75kg, M 71kg, M 92kg round of 32 or round of 16
  • Canoe slalom: 1530-1850: W K1 semis, finals
  • Equestrian: 1030-1530: Eventing cross-country
  • Fencing: 0930-1650: M épée, W foil through quarters; 1900-2310: M épée, W foil semis, medal finals
  • Football: 1700-2300: W group stage (6 matches)
  • Handball: 0900-1230: W preliminaries (2 matches); 1400-1730: W preliminaries (2 matches); 1900-2230: W preliminaries (2 matches)
  • Hockey: 1000-1500: W pool stage (2 matches); 1030-1530: W pool stage (2 matches); 1700-2200: M pool stage (2 matches); 1730-2230
  • Judo: 1000-1400: W -52kg, M -66kg elimination rounds; 1600-1900: W -52kg, M -66kg medal rounds
  • Mountain bike: 1400-1630: W cross-country final
  • Rowing: 0900-1310: W single sculls, M single sculls, W double sculls, M double sculls repechage, W coxless pair, M coxless pair, W lightweight double sculls, M lightweight double sculls, W coxless four, M coxless four heats
  • Rugby sevens: 1530-2200: W pool rounds
  • Sailing: 1200-1900: M/W windsurfing, skiff
  • Shooting: 0915-1230: M/W 10m air rifle qualification; 0930-1305: M/W 10m air pistol finals
  • Skateboard: 1200-1530: W street preliminaries; 1700-1900: W street medal final
  • Surfing: 1900-0430 (0700-1630 Tahiti time): M/W round 2
  • Swimming: 1100-1300: M 200m free, M 400m IM, W 100m breast, M 100m back, W 200m free heats; 2030-2230: M 400m IM, W 100m fly finals, M 200m free, W 100m breast, M 100m back semis, M 100m breast final, W 200m free semis
  • Table tennis: 1000-1400: M/W singles round 1; 1600-1800: Mixed doubles quarters; 2000-2300: M/W singles round 1
  • Tennis: 1200-1700 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1900-2300 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1200-1900 (Court Suzanne Lenglen): M/W singles, doubles; 1200-1900 (Court Simonne Mathieu): M/W singles, doubles; 1200-1900 (outside courts): M/W singles, doubles
  • Volleyball: 0900-1130: W preliminary round; 1300-1530: W preliminary round; 1700-1930: M preliminary round; 2100-2330: M preliminary round
  • Water polo: 1030-1330: M preliminary round (2 matches); 1500-1800: M preliminary round (2 matches); 1930-2230: M preliminary round (2 matches)

Monday 29 July 2024 (18 gold medal events)

  • Archery: 0930-1105: M team eliminations; 1415-1755: M team medal rounds
  • Artistic gymnastics: 1730-2030: M team final
  • Badminton: 0830-1200: M/W/Mixed singles & doubles group stage; 1400-1730: M/W/Mixed singles & doubles group stage; 1930-2300: M/W/Mixed singles & doubles group stage
  • Basketball: 1100-1515: W group phase (2 matches); 1715-1900: W group phase (1 match); 2100-2245: W group phase (1 match)
  • Beach volleyball: 0900-1300: M/W preliminary phase (4 matches); 1500-1800: M/W preliminary phase (3 matches); 2000-2300: M/W preliminary phase (3 matches)
  • Boxing: 1100-1310: W 60kg, M 63.5kg, M +92kg round of 32 or round of 16; 1530-1740: W 60kg, M 63.5kg, M +92kg round of 32 or round of 16; 2000-2210: W 60kg, M 63.5kg, M +92kg round of 32 or round of 16
  • Canoe slalom: 1530-1830: M C1 semis, finals
  • Diving: 1100-1200: M synchro 10m platform final
  • Equestrian: 1100-1630: Eventing jumping team final, eventing jumping ind. final
  • Fencing: 0930-1650: M foil, W sabre through quarters; 1900-2310: M foil, W sabre semis, medal finals
  • Handball: 0900-1230: M preliminaries (2 matches); 1400-1730: M preliminaries (2 matches); 1900-2230: M preliminaries (2 matches)
  • Hockey: 1000-1500: M pool stage (2 matches); 1030-1530: W pool stage (2 matches); 1700-2200: W pool stage (2 matches); 1730-2230
  • Judo: 1000-1400: W -57kg, M -73kg elimination rounds; 1600-1900: W -57kg, M -73kg medal rounds
  • Mountain bike: 1400-1630: M cross-country final
  • Rowing: 0930-1220: M single sculls, W single sculls semis E/F, M coxless pair, W pais, M lightweight double sculls, W lightweight double sculls, M quadruple sculls, W quadruple sculls repechage, M eight, W eight heats
  • Rugby sevens: 1400-1700: W pool rounds; 2000-2300: W placement matches, quarters
  • Sailing: 1200-1900: M/W windsurfing, skiff
  • Shooting: 0915-1305: Mixed team 10m air pistol qualification, M/W 10m air rifle finals; 0900-1400: M trap qualification day 1
  • Surfing: 1900-0430 (0700-1630 Tahiti time): M/W round 3
  • Swimming: 1100-1300: W 400m IM, W 100m back, M 800m free heats; 2030-2230: W 400m IM, M 200m free finals, W 100m back semis, M 100m back, W 100m breast, W 200m free finals
  • Table tennis: 1000-1400: M/W singles round 1; 1600-1800: Mixed doubles semis; 2000-2300: M/W singles round 2
  • Tennis: 1200-1700 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1900-2300 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1200-1900 (Court Suzanne Lenglen): M/W singles, M/W/Mixed doubles; 1200-1900 (Court Simonne Mathieu): M/W singles, M/W/Mixed doubles; 1200-1900 (outside courts): M/W singles, M/W/Mixed doubles
  • Volleyball: 0900-1130: W preliminary round; 1300-1530: W preliminary round; 1700-1930: W preliminary round; 2100-2330: W preliminary round
  • Water polo: 1400-1700: W preliminary round (2 matches); 1830-2130: W preliminary round (2 matches)

Tuesday 30 July 2024 (14 gold medal events)

  • Archery: 1200-1555: M/W ind. eliminations; 1745-2025: M/W ind. eliminations
  • Artistic gymnastics: 1815-2030: W team final
  • Badminton: 0830-1200: M/W singles & doubles group stage; 1400-1730: M/W singles & doubles group stage; 1930-2300: M/W singles & doubles group stage
  • Basketball: 1100-1515: M group phase (2 matches); 1715-1900: M group phase (1 match); 2100-2245: M group phase (1 match)
  • Basketball 3X3: 1730-1930: M/W pool round (4 matches); 2100-2300: M/W pool round (4 matches)
  • Beach volleyball: 0900-1300: M/W preliminary phase (4 matches); 1500-1800: M/W preliminary phase (3 matches); 2000-2300: M/W preliminary phase (3 matches)
  • BMX freestyle: 1325-1630: M/W seeding round
  • Boxing: 1100-1340: W 54kg, W 57kg, M 51kg, M 80kg round of 32 or round of 16; 1530-1810: W 54kg, W 57kg, M 51kg, M 80kg round of 32 or round of 16; 2000-2240: W 54kg, W 57kg, M 51kg, M 80kg round of 32 or round of 16
  • Canoe slalom: 1500-1910: M K1 heats, W C1 heats
  • Equestrian: 1100-1630: Dressage Grand Prix qualifier
  • Fencing: 1200-1730: W épée team through semis, placement matches; 1930-2140: W épée team medal finals
  • Football: 1500-2300: M group stage (8 matches)
  • Handball: 0900-1230: W preliminaries (2 matches); 1400-1730: W preliminaries (2 matches); 1900-2230: W preliminaries (2 matches)
  • Hockey: 1000-1500: M pool stage (2 matches); 1030-1530: M pool stage (2 matches); 1700-2200: M pool stage (2 matches)
  • Judo: 1000-1400: W -63kg, M -81kg elimination rounds; 1600-1900: W -63kg, M -81 kg medal rounds
  • Rowing: 0930-1150: W single sculls, M single sculls quarters, W double sculls, M double sculls semis, W four, M four repechage
  • Rugby sevens: 1430-2045: W placement matches, semis, medal finals
  • Sailing: 1200-1900: M/W windsurfing, skiff
  • Shooting: 0930-1050: Mixed team 10m air pistol finals; 0900-1705: W trap qualification day 1, M trap qualification day 2 and finals
  • Surfing: 1900-0515 (0700-1715 Tahiti time): M/W quarters, semis, finals
  • Swimming: 1100-1300: W 200m fly, M 100m free, W 1500m free, W 100m free, M 200m breast, M 4x200m free relay heats; 2030-2230: M 100m free, W 200m fly semis, W 100m back, M 800m free finals, W 100m free, M 200m breast semis, M 4x200m free relay final
  • Table tennis: 1000-1200: M/W singles round 2; 1330-1600: Mixed doubles medal finals
  • Tennis: 1200-1700 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1900-2300 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1200-1900 (Court Suzanne Lenglen): M/W singles, M/W/Mixed doubles; 1200-1900 (Court Simonne Mathieu): M/W singles, M/W/Mixed doubles; 1200-1900 (outside courts): M/W singles, M/W/Mixed doubles
  • Triathlon: 0800-1030: M ind. final
  • Volleyball: 0900-1130: M preliminary round; 1300-1530: M preliminary round; 1700-1930: M preliminary round; 2100-2330: M preliminary round
  • Water polo: 1030-1330: M preliminary round (2 matches); 1500-1800: M preliminary round (2 matches); 1930-2230: M preliminary round (2 matches)

Wednesday 31 July 2024 (17 gold medal events)

  • Archery: 1200-1555: M/W ind. eliminations; 1745-2025: M/W ind. eliminations
  • Artistic gymnastics: 1730-2015: M ind. all-around final
  • Badminton: 0830-1200: M/W singles group stage; 1400-1730: M/W singles group stage; 1930-2300: M/W singles group play stage, Mixed doubles quarters
  • Basketball: 1100-1515: M/W group phase (2 matches); 1715-1900: M/W group phase (1 match); 2100-2245: M/W group phase (1 match)
  • Basketball 3X3: 1730-1930: M/W pool round (4 matches); 2100-2300: M/W pool round (4 matches)
  • Beach volleyball: 0900-1300: M/W preliminary phase (4 matches); 1500-1800: M/W preliminary phase (3 matches); 2000-2300: M/W preliminary phase (3 matches)
  • BMX freestyle: 1310-1630: M/W final
  • Boxing: 1100-1325: W 60kg quarters, W 66kg, M 57kg, M 71kg round of 32 or round of 16; 1530-1810: W 60kg quarters, W 66kg, M 57kg, M 71kg round of 32 or round of 16; 2000-2225: W 60kg quarters, W 66kg, M 57kg, M 71kg round of 32 or round of 16
  • Canoe slalom: 1530-1830: W C1 semis, finals
  • Diving: 1100-1200: W synchro 10m platform final
  • Equestrian: 1000-1530: Dressage Grand Prix qualifier
  • Fencing: 1200-1730: M sabre team through semis, placement matches; 1930-2140: M sabre team medal finals
  • Football: 1700-2300: W group stage (6 matches)
  • Handball: 0900-1230: M preliminaries (2 matches); 1400-1730: M preliminaries (2 matches); 1900-2230: M preliminaries (2 matches)
  • Hockey: 1000-1500: W pool stage (2 matches); 1030-1530: W pool stage (2 matches); 1700-2200: M/W pool stage (2 matches); 1730-2230: M/W pool stage (2 matches)
  • Judo: 1000-1400: W -70kg, M -90kg elimination rounds; 1600-1900: W -70kg, M -90kg medal rounds
  • Rowing: 0930-1310: M lightweight double sculls, W lightweight double sculls final C, M single sculls, W single sculls semis C/D, M coxless pair, W coxless pair, M lightweight double sculls, W lightweight double sculls semis, M quadruple sculls, W quadruple sculls final B and medal final
  • Sailing: 1200-1900: M/W windsurfing, skiff
  • Shooting: 0900-1030: M 50m rifle 3 pos. qualification; 0900-1705: W trap qualification day 2 and finals
  • Surfing: Reserve day
  • Swimming: 1100-1300: W 200m breast, M 200m back, W 200m fly heats; 2030-2230: W 100m free, M 200m fly finals, W 200m fly semis, W 1500m free final, M 200m back, W 200m breast, M 200m breast, M 100m free finals
  • Table tennis: 1000-1300: M/W singles round 2; 1500-1800: M/W singles round 3; 2000-2300: M/W singles round 3
  • Tennis: 1200-1700 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1900-2300 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1200-1900 (Court Suzanne Lenglen): M/W singles, M/W/Mixed doubles; 1200-1900 (Court Simonne Mathieu): M/W singles, M/W/Mixed doubles; 1200-1900 (outside courts): M singles, W/Mixed doubles
  • Triathlon: 0800-1040: W ind. final
  • Volleyball: 0900-1130: M preliminary round; 1300-1530: M preliminary round; 1700-1930: W preliminary round; 2100-2330: W preliminary round
  • Water polo: 1400-1700: W preliminary round (2 matches); 1830-2130: W preliminary round (2 matches)

Thursday 1 August 2024 (18 gold medal events)

  • Archery: 0930-1325: M/W ind. eliminations; 1530-1925: M/W ind. eliminations
  • Artistic gymnastics: 1815-2025: W ind. all-around final
  • Athletics (track and field): 0730-0905: M 20km race walk final; 0920-1105: W 20km race walk final
  • Badminton: 0830-1100: M singles round of 16, W doubles quarters; 1300-1630: M doubles quarters, M singles round of 16; 1830-2200: W singles round of 16, Mixed doubles semis
  • Basketball: 1100-1515: W group phase (2 matches); 1715-1900: W group phase (1 match); 2100-2245: W group phase (1 match)
  • Basketball 3X3: 0900-1100: M/W pool round (4 matches); 1230-1430: M/W pool round (4 matches); 1800-2000: M/W pool round (4 matches); 2130-2330: M/W pool round (4 matches)
  • Beach volleyball: 0900-1300: M/W preliminary phase (4 matches); 1500-1800: M/W preliminary phase (3 matches); 2000-2300: M/W preliminary phase (3 matches)
  • BMX racing: 2000-2220: M/W quarters and last-chance runs
  • Boxing: 1100-1325: W 50kg, W 75kg round of 32 or round of 16, W 54kg, M 63.5kg, M 92kg quarters; 1530-1810: W 50kg, W 75kg round of 32 or round of 16, W 54kg, M 63.5kg, M 92kg quarters; 2000-2225: W 50kg, W 75kg round of 32 or round of 16, W 54kg, M 63.5kg, M 92kg quarters
  • Canoe slalom: 1530-1835: M K1 semis, finals
  • Equestrian: 1100-1400: Jumping team qualifier
  • Fencing: 1000-1710: W foil team through semis, placement matches; 1910-2200: W foil team medal finals
  • Golf: 0900-1800: M golf round 1
  • Handball: 0900-1230: W preliminaries (2 matches); 1400-1730: W preliminaries (2 matches); 1900-2230: W preliminaries (2 matches)
  • Hockey: 1000-1500: M pool stage (2 matches); 1030-1530: M pool stage (2 matches); 1700-2200: W pool stage (2 matches); 1730-2230
  • Judo: 1000-1400: W -78kg, M -100kg elimination rounds; 1600-1900: W -78kg, M -100kg medal rounds
  • Rowing: 0930-1240: W single sculls, M single sculls semis, W eight, M eight repechage, W double sculls, M double sculls, W coxless four, M coxless four final B, W double sculls, M double sculls, W coxless four, M coxless four medal final
  • Sailing: 1200-1900: M/W skiff medal races, M/W windsurfing, dinghy
  • Shooting: 0930-1050: M 50m rifle 3 pos. finals; 1200-1330: W 50m rifle 3 pos. qualification
  • Surfing: Reserve day
  • Swimming: 1100-1300: W 200m back, M 50m free, M 200m IM, W 4x200m free relay heats; 2030-2230: W 200m fly, M 200m back finals, M 50m free semis, W 200m breast final, W 200m back, M 200m IM semis, W 4x200m free relay final
  • Table tennis: 1000-1300: M/W singles quarters; 1500-1800: M/W singles quarters; 2000-2300: M/W singles quarters
  • Tennis: 1200-1700 (Court Philippe Chartrier): M singles quarters, W singles semis; 1900-2300 (Court Philippe Chartrier): M singles quarters, W singles semis; 1200-1900 (Court Suzanne Lenglen): M singles quarters, W/Mixed doubles semis; 1200-1900 (Court Simonne Mathieu): W/Mixed doubles semis
  • Volleyball: 0900-1130: W preliminary round; 1300-1530: W preliminary round; 1700-1930: W preliminary round; 2100-2330: W preliminary round
  • Water polo: 1030-1330: M preliminary round (2 matches); 1500-1800: M preliminary round (2 matches); 1930-2230: M preliminary round (2 matches)

Friday 2 August 2024 (23 gold medal events)

  • Archery: 0930-1205: Mixed team eliminations; 1415-1725: Mixed team medal rounds
  • Athletics (track and field): 1005: M decathlon 100m; 1010: M hammer throw qualification A; 1015: W high jump qualification; 1035: W 100m preliminary round; 1055: M decathlon long jump; 1105: M 1500m round 1; 1135: M hammer throw qualification B; 1150: W 100m round 1; 1215: M decathlon shot put; 1800: M decathlon high jump; 1810: W 5000m round 1; 1815: W triple jump qualification; 1855: W discus throw qualification A; 1910: Mixed 4x400m relay round 1; 1945: W 800m round 1; 2010: M shot put qualification; 2020: W discus throw qualification B; 2050: M decathlon 400m; 2120: M 10,000m final
  • Badminton: 0830-1300: M/W doubles semis; 1500-2230: M singles quarters, Mixed doubles medal matches
  • Basketball: 1100-1515: M group phase (2 matches); 1715-1900: M group phase (1 match); 2100-2245: M group phase (1 match)
  • Basketball 3X3: 0900-1100: M/W pool round (4 matches); 1230-1430: M/W pool round (4 matches); 1730-1930: M/W pool round (4 matches); 2100-2300: M/W pool round (4 matches)
  • Beach volleyball: 0900-1300: M/W preliminary phase (4 matches); 1500-1800: M/W preliminary phase (3 matches); 2000-2300: M/W preliminary phase (3 matches)
  • BMX racing: 2000-2230: M/W semis and finals
  • Boxing: 1530-1810: W 57kg round of 32 or round of 16, M 51kg, M 80kg, M +92kg quarters; 2000-2240: W 57kg round of 32 or round of 16, M 51kg, M 80kg, M +92kg quarters
  • Diving: 1100-1200: M synchro 3m springboard final
  • Equestrian: 1400-1630: Jumping team final
  • Fencing: 1200-1730: M épée team through semis, placement matches; 1930-2140: M épée team medal finals
  • Football: 1500-0000: M quarters (4 matches)
  • Golf: 0900-1800: M golf round 2
  • Handball: 0900-1230: M preliminaries (2 matches); 1400-1730: M preliminaries (2 matches); 1900-2230: M preliminaries (2 matches)
  • Hockey: 1000-1500: W pool stage (2 matches); 1030-1530: M pool stage (2 matches); 1700-2200: M pool stage (2 matches); 1730-2230
  • Judo: 1000-1400: W +78kg, M +100kg elimination rounds; 1600-1900: W +78kg, M +100kg medal rounds
  • Rowing: 0930-1250: M single sculls, W single sculls finals F/E/D, M coxless pair, W coxless pair, M lightweight double sculls, W lightweight double sculls final B, M coxless pair, W coxless pair, M lighweight double sculls, W lightweight double sculls medal final
  • Sailing: 1200-1900: M/W windsurfing medal series, M/W/Mixed dinghy
  • Shooting: 0900-1400: W 25m pistol qualification; 0930-1050: W 50m rifle 3 pos. finals; 0900-1400: M skeet qualification day 1
  • Surfing: Reserve day
  • Swimming: 1100-1300: M 100m fly, W 200m IM, W 800m free, Mixed 4x100m medley relay heats; 2030-2230: M 50m free, W 200m back, M 200m IM finals, M 100m fly, W 200m IM semis
  • Table tennis: 1000-1200: M/W singles semis; 1330-1530: M/W singles semis
  • Tennis: 1200-1700 (Court Philippe Chartrier): M singles semis, W singles bronze medal final; 1900-2330 (Court Philippe Chartrier): M singles semis, Mixed doubles gold medal final; 1200-1700 (Court Suzanne Lenglen): M/Mixed doubles bronze medal final
  • Trampoline gymnastics: 1200-1430: W final; 1800-2030: M final
  • Volleyball: 0900-1130: M preliminary round; 1300-1530: M preliminary round; 1700-1930: M preliminary round; 2100-2330: M preliminary round
  • Water polo: 1400-1700: W preliminary round (2 matches); 1830-2130: W preliminary round (2 matches)

Saturday 3 August 2024 (28 gold medal events)

  • Archery: 0930-1115: W ind. eliminations; 1300-1520: W ind. medal rounds
  • Artistic gymnastics: 1530-1800: M floor, W vault, M pommel horse finals
  • Athletics (track and field): 1005: M decathlon 110m hurdles; 1010: M pole vault qualification; 1035: M 100m preliminary round; 1055: M decathlon discus throw A; 1110: W 800m repechage; 1145: M 100m round 1; 1200: M decathlon discus throw B; 1340: M decathlon pole vault; 1910: M decathlon javelin throw A; 1915: M 1500m repechage; 1935: M shot put final; 1950: W 100m semis; 2010: M decathlon javelin throw B; 2020: W triple jump final; 2055: Mixed 4x400m relay final; 2120: W 100m final; 2145: M decathlon 1500m final
  • Badminton: 0830-1300: W singles quarters; 1500-1730: W doubles medal matches
  • Basketball: 1100-1515: M/W group phase (2 matches); 1715-1900: M/W group phase (1 match); 2100-2245: M/W group phase (1 match)
  • Basketball 3X3: 1730-1930: W Pool round (4 matches); 2130-2230: W Play-in round (2 matches)
  • Beach volleyball: 0900-1300: M/W preliminary phase (4 matches); 1600-1900: M/W preliminary phase or lucky loser round (3 matches); 2100-0000: M/W lucky loser round (3 matches)
  • Boxing: 1530-1755: W 50kg, W 66kg, M 57kg, M 71kg quarters, W 60kg semis; 2000-2225: W 50kg, W 66kg, M 57kg, M 71kg quarters, W 60kg semis
  • Canoe slalom: 1530-1915: M/W kayak cross single Round 1 and repechage
  • Equestrian: 1000-1630: Dressage Grand Prix Special team final
  • Fencing: 1130-1700: W sabre team through semis, placement matches; 1900-2110: W sabre team medal finals
  • Football: 1500-0000: W quarters (4 matches)
  • Golf: 0900-1800: M golf round 3
  • Handball: 0900-1230: W preliminaries (2 matches); 1400-1730: W preliminaries (2 matches); 1900-2230: W preliminaries (2 matches)
  • Hockey: 1000-1500: W pool stage (2 matches); 1030-1530: W pool stage (2 matches); 1700-2200: W pool stage (2 matches)
  • Judo: 0800-1400: Mixed team elimination rounds, repechage, semis; 1600-1900: Mixed team medal rounds
  • Road cycling: 1100-1815: M road race
  • Rowing: 0930-1140: W single sculls, M single sculls finals C/B and medal final, W eight, M eight medal final
  • Sailing: 1200-1900: M/W/Mixed dinghy, Mixed multihull
  • Shooting: 0930-1050: W 25m pistol finals; 0900-1705: W skeet qualification day 1, M skeet qualification day 2 and finals
  • Surfing: Reserve day
  • Swimming: 1100-1300: W 50m free, M 1500m free, M 4x100m medley relay, W 4x100m medley relay heats; 2030-2230: M 100m fly final, W 50m free semis, W 200m IM, W 800m free, Mixed 4x100m medley relay finals
  • Table tennis: 1330-1600: W singles medal finals
  • Tennis: 1200-1900 (Court Philippe Chartrier): M singles bronze medal final, W singles, M doubles gold medal finals
  • Volleyball: 0900-1130: W preliminary round; 1300-1530: W preliminary round; 1700-1930: M preliminary round; 2100-2330: M preliminary round
  • Water polo: 1030-1330: M preliminary round (2 matches); 1500-1800: M preliminary round (2 matches); 1930-2230: M preliminary round (2 matches)

Sunday 4 August 2024 (20 gold medal events)

  • Archery: 0930-1115: M ind. eliminations; 1300-1520: M ind. medal rounds
  • Artistic gymnastics: 1500-1740: M rings, W uneven bars, M vault finals
  • Athletics (track and field): 1005: W 3000m steeplechase round 1; 1020: W hammer throw qualification A; 1055: W 200m round 1; 1100: M long jump qualification; 1145: W hammer throw qualification B; 1150: M 110m hurdles round 1; 1235: W 400m hurdles round 1; 1905: M 400m round 1; 1950: W high jump final; 2000: M 100m semis; 2030: M hammer throw final; 2035: W 800m semis; 2110: M 1500m semis; 2150: M 100m final
  • Badminton: 0830-1300: M/W singles semis; 1500-1730: M doubles medal matches
  • Basketball: 1100-1515: W group phase (2 matches); 1715-1900: W group phase (1 match); 2100-2245: W group phase (1 match)
  • Basketball 3X3: 1730-1930: M pool round (4 matches); 2130-2230: M Play-in round (2 matches)
  • Beach volleyball: 0900-1100: M/W round of 16 (2 matches); 1300-1500: M/W round of 16 (2 matches); 1700-1900: M/W round of 16 (2 matches); 2100-2300: M/W round of 16 (2 matches)
  • Boxing: 1100-1325: W 57kg, W 75kg quarters, W 54kg, M 51kg, M 63.5kg, M 80kg, M 92kg semis; 1530-1755: W 57kg, W 75kg quarters, W 54kg, M 51kg, M 63.5kg, M 80kg, M 92kg semis
  • Canoe slalom: 1530-1725: M/W kayak cross single heats
  • Equestrian: 1000-1400: Dressage Grand Prix Freestyle ind. final
  • Fencing: 1000-1710: M foil team through semis, placement matches; 1910-2200: M foil team medal finals
  • Golf: 0900-1830: M golf round 4 (medal final)
  • Handball: 0900-1230: M preliminaries (2 matches); 1400-1730: M preliminaries (2 matches); 1900-2230: M preliminaries (2 matches)
  • Hockey: 1000-1500: M quarters (2 matches); 1730-2230: M quarters (2 matches)
  • Road cycling: 1400-1845: W road race
  • Rowing: Reserve day
  • Sailing: 1200-1900: M/W Kite, M/W/Mixed dinghy, Mixed multihull
  • Shooting: 0900-1700: M 25m rapid fire pistol qualification; 0930-1705: W skeet qualification day 2 and finals
  • Surfing: Reserve day
  • Swimming: 1830-2030: W 50m free, M 1500m free, M 4x100m medley relay, W 4x100m medley relay finals
  • Table tennis: 1330-1600: M singles medal finals
  • Tennis: 1200-1900 (Court Philippe Chartrier): W doubles bronze, gold medal finals, M singles gold medal final
  • Volleyball: 0900-1130: W preliminary round; 1300-1530: W preliminary round; 1700-1930: W preliminary round; 2100-2330: W preliminary round
  • Water polo: 1400-1700: W preliminary round (2 matches); 1830-2130: W preliminary round (2 matches)

Monday 5 August 2024 (17 gold medal events)

  • Artistic gymnastics: 1145-1515: M parallel bars, W balance beam, M horizontal bar, W floor finals
  • Artistic swimming: 1930-2100: Team technical routine
  • Athletics (track and field): 1005: M 400m hurdles round 1; 1010: M discus throw qualification A; 1040: W pole vault qualification; 1050: W 400m hurdles repechage; 1120: M 400m repechage; 1135: M discus throw qualification B; 1155: W 400m round 1; 1250: W 200m repechage; 1900: M pole vault final; 1904: M 3000m steeplechase round 1; 1955: M 200m round 1; 2035: W discus throw final; 2045: W 200m semis; 2110: W 5000m final; 2145: W 800m final
  • Badminton: 0945-1230: W singles medal matches; 1430-1730: M singles medal matches
  • Basketball 3X3: 1730-1930: M/W semis; 2100-2330: M/W medal finals
  • Beach volleyball: 0900-1100: M/W round of 16 (2 matches); 1300-1500: M/W round of 16 (2 matches); 1700-1900: M/W round of 16 (2 matches); 2100-2300: M/W round of 16 (2 matches)
  • Canoe slalom: 1530-1730: M/W kayak cross semis, finals
  • Diving: 1000-1210: W 10m platform preliminary; 1500-1700: W 10m platform semis
  • Equestrian: 1400-1800: Jumping ind. qualifier
  • Football: 1800-2100; 2100-0000: M semis
  • Hockey: 1000-1500: W quarters (2 matches); 1730-2230: W quarters (2 matches)
  • Sailing: 1200-1900: M/W Kite, M/W/Mixed dinghy, Mixed multihull
  • Shooting: 0930-1050: M 25m rapid fire pistol finals; 0900-1635: Mixed team skeet qualification and finals
  • Sport climbing: 1000-1400: M boulder/lead semis (boulder), W speed qualification
  • Table tennis: 1000-1300: M/W team round of 16; 1500-1800: M/W team round of 16; 2000-2300: M/W team round of 16
  • Track cycling: 1700-2020: M team sprint qualifying, M team pursuit qualifying, W team sprint qualifying, first round, medal finals
  • Triathlon: 0800-1010: Mixed team relay final
  • Volleyball: 0900-1130: M quarters; 1300-1530: M quarters; 1700-1930: M quarters; 2100-2330: M quarters
  • Water polo: 1200-1630: M preliminary round (3 matches); 1830-2300: M preliminary round (3 matches)
  • Wrestling: 1500-1700: M Greco-Roman 60kg, M Greco-Roman 130kg, W freestyle 68kg round of 16, quarters; 2100-2200: M Greco-Roman 60kg, M Greco-Roman 130kg, W freestyle 68kg semis

Tuesday 6 August 2024 (15 gold medal events)

  • Artistic swimming: 1930-2100: Team free routine
  • Athletics (track and field): 1005: W 1500m round 1; 1020: M javelin throw qualification A; 1050: M 110m hurdles repechage; 1115: W long jump qualification; 1120: W 400m repechage; 1150: M javelin throw qualification B; 1200: M 400m hurdles repechage; 1230: M 200m repechage; 1935: M 400m semis; 1955: W hammer throw final; 2007: W 400m hurdles semis; 2015: M long jump final; 2050: M 1500m final; 2110: W 3000m steeplechase final; 2140: W 200m final
  • Basketball: 1100-1300: M quarters; 1430-1630: M quarters; 1800-2000: M quarters; 2130-2330: M quarters
  • Beach volleyball: 1700-1900: M/W quarters (2 matches); 2100-2300: M/W quarters (2 matches)
  • Boxing: 2130-2330: W 50kg, W 66kg, M 71kg semis, W 60kg final
  • Canoe sprint: 0930-1450: M C2 500m, M K1 1000m, M K4 500m, W C2 500m, W K1 500m, W K4 500m heats and quarters
  • Diving: 1000-1200: M 3m springboard preliminary; 1500-1700: W 10m platform final
  • Equestrian: 1000-1230: Jumping ind. final
  • Football: 1800-2100; 2100-0000: W semis
  • Handball: 0930-1130: W quarters; 1330-1530: W quarters; 1730-1930: W quarters; 2130-2330: W quarters
  • Hockey: 1400-1600: M semis; 1900-2100: M semis
  • Sailing: 1200-1900: M/W dinghy medal races, M/W Kite, Mixed dinghy, Mixed multihull
  • Skateboard: 1230-1600: W park preliminaries; 1730-1900: W park medal final
  • Sport climbing: 1000-1400: W boulder/lead semis (boulder), M speed qualification
  • Table tennis: 1000-1300: M/W team round of 16; 1500-1800: M/W team quarters; 2000-2300: M/W team quarters
  • Track cycling: 1730-2030: M team sprint first round, medal finals, M team pursuit first round, W team pursuit qualifying
  • Volleyball: 0900-1130: W quarters; 1300-1530: W quarters; 1700-1930: W quarters; 2100-2330: W quarters
  • Water polo: 1400-1700: W quarters (2 matches); 1900-2200: W quarters (2 matches)
  • Wrestling: 1100-1330: M Greco-Roman 60kg, M Greco-Roman 130kg, W freestyle 68kg repechage, M Greco-Roman 77kg, M Greco-Roman 97kg, W freestyle 50kg round of 16 and quarters; 1815-2145: M Greco-Roman 77kg, M Greco-Roman 97kg, W freestyle 50kg semis, M Greco-Roman 60kg, M Greco-Roman 130kg, W freestyle 68kg medal finals

Wednesday 7 August 2024 (21 gold medal events)

  • Artistic swimming: 1930-2115: Team acrobatic routine (medal final)
  • Athletics (track and field): 0730-1050: Marathon race walk mixed relay final; 1005: M high jump qualification; 1015: W 100m hurdles round 1; 1025: W javelin throw qualification A; 1100: M 5000m round 1; 1145: M 800m round 1; 1150: W javelin throw qualification B; 1235: W 1500m repechage; 1900: W pole vault final; 1905: M 110m hurdles semis; 1915: M triple jump qualification; 1935: M 400m hurdles semis; 2002: M 200m semis; 2025: M discus throw final; 2045: W 400m semis; 2120: M 400m final; 2140: M 3000m steeplechase final
  • Basketball: 1100-1300: W quarters; 1430-1630: W quarters; 1800-2000: W quarters; 2130-2330: W quarters
  • Beach volleyball: 1700-1900: M/W quarters (2 matches); 2100-2300: M/W quarters (2 matches)
  • Boxing: 2130-2330: W 57kg, M +92kg semis, M 63.5kg, M 80kg final
  • Canoe sprint: 0930-1510: M C1 1000m, M K2 500m, W C1 200m, W K2 500m heats and quarters
  • Diving: 1000-1200: M 3m springboard semis; 1500-1700: W 3m springboard preliminary
  • Golf: 0900-1800: W golf round 1
  • Handball: 0930-1130: M quarters; 1330-1530: M quarters; 1730-1930: M quarters; 2130-2330: M quarters
  • Hockey: 1400-1600: W semis; 1900-2100: W semis
  • Sailing: 1200-1900: Mixed dinghy, Mixed multihull medal races, M/W Kite
  • Skateboard: 1230-1600: M park preliminaries; 1730-1900: M park medal final
  • Sport climbing: 1000-1315: M boulder/lead semis (lead), W speed medal finals
  • Table tennis: 1000-1300: M/W team quarters; 1500-1800: M/W team quarters; 2000-2300: M team semis
  • Taekwondo: 0900-1230: M 58kg, W 49kg qualification rounds; 1430-1730: M 58kg, W 49kg quarters, semis; 1930-2300: M 58kg, W 49kg repechage rounds and medal finals
  • Track cycling: 1245-1545: M sprint qualifying, early rounds, repechage rounds, W keirin first round, repechage, W team pursuit first round; 1730-2025: M sprint early rounds, repechage rounds, M team pursuit medal finals, W team pursuit medal finals
  • Volleyball: 1600-1830: M semis; 2000-2230: M semis
  • Water polo: 1400-1700: M quarters (2 matches); 1900-2200: M quarters (2 matches)
  • Weightlifting: 1500-1730: Men’s 61kg final; 1930-2200: W 49kg final
  • Wrestling: 1100-1330: M Greco-Roman 77kg, M Greco-Roman 97kg, W freestyle 50kg repechage, M Greco-Roman 67kg, M Greco-Roman 87kg, W freestyle 53kg round of 16 and quarters; 1815-2145: M Greco-Roman 67kg, M Greco-Roman 87kg, W freestyle 53kg semis, M Greco-Roman 77kg, M Greco-Roman 97kg, W freestyle 50kg medal finals

Thursday 8 August 2024 (26 gold medal events)

  • Athletics (track and field): 1005: W heptathlon 100m hurdles; 1025: W shot put qualification; 1035: W 100m hurdles repechage; 1105: W heptathlon high jump; 1110: W 4x100m relay round 1; 1135: M 4x100m relay round 1; 1200: M 800m repechage; 1935: W heptathlon shot put; 1935: W 1500m semis; 2000: W long jump final; 2025: M javelin throw final; 2030: M 200m final; 2055: W heptathlon 200m; 2125: W 400m hurdles final; 2145: M 110m hurdles final
  • Basketball: 1730-1930: M semis; 2100-2300: M semis
  • Beach volleyball: 1700-1900: M/W semis (2 matches); 2100-2300: M/W semis (2 matches)
  • Boxing: 2130-2330: W 75kg, M 57kg semis, W 54kg, M 51kg final
  • Canoe sprint: 1030-1430: M C2 500m, M K4 500m, W C2 500m, W K4 500m semis and finals
  • Diving: 1000-1200: W 3m springboard semis; 1500-1700: M 3m springboard final
  • Football: 1700-2000: M bronze-medal game
  • Golf: 0900-1800: W golf round 2
  • Handball: 1630-1830: W semis; 2130-2330: W semis
  • Hockey: 1400-1600: M bronze-medal game; 1900-2130: M gold-medal game
  • Modern pentathlon: 1100-1730: M/W fencing ranking round
  • Rhythmic gymnastics: 1000-1300: Ind. All-around qualification; 1500-1800: Ind. all-around qualification
  • Sailing: 1200-1900: M/W Kite medal series
  • Sport climbing: 1000-1315: W boulder/lead semis (lead), M speed medal finals
  • Swimming: 0730-1030: W 10km marathon final
  • Table tennis: 1000-1300: M team semis; 1500-1800: W team semis; 2000-2300: W team semis
  • Taekwondo: 0900-1230: M 68kg, W 57kg qualification rounds; 1430-1730: M 68kg, W 57kg quarters, semis; 1930-2300: M 68kg, W 57kg repechage rounds and medal finals
  • Track cycling: 1700-2025: M sprint quarters, classification races, M omnium (medal final), W keirin quarters, semis, medal final
  • Volleyball: 1600-1830: W semis; 2000-2230: W semis
  • Water polo: 1300-1600: W classification matches & semis (2 matches); 1800-2100: W classification matches & semis (2 matches)
  • Weightlifting: 1500-1730: W 59kg final; 1930-2200: M 73kg final
  • Wrestling: 1100-1330: M Greco-Roman 67kg, M Greco-Roman 87kg, W freestyle 53kg repechage, M freestyle 57kg, M freestyle 86kg, W freestyle 57kg round of 16 and quarters; 1815-2145: M freestyle 57kg, M freestyle 86kg, W freestyle 57kg semis, M Greco-Roman 67kg, M Greco-Roman 87kg, W freestyle 53kg medal finals

Friday 9 August 2024 (33 gold medal events)

  • Artistic swimming: 1930-2130: Duet technical routine
  • Athletics (track and field): 1005: W heptathlon long jump; 1040: W 4x400m relay round 1; 1105: M 4x400m relay round 1; 1120: W heptathlon javelin throw A; 1130: M 800m semis; 1205: W 100m hurdles semis; 1230: W heptathlon javelin throw B; 1930: W 4x100m relay final; 1940: W shot put final; 1945: M 4x100m relay final; 2000: W 400m final; 2010: M triple jump final; 2015: W heptathlon 800m final; 2055: W 10,000m final; 2145: M 400m hurdles final
  • Basketball: 1730-1930: W semis; 2100-2300: W semis
  • Beach volleyball: 2100-0000: M or W medal finals (2 matches)
  • Boxing: 2130-2330: W 50kg, W 66kg, M 71kg, M 92kg final
  • Breaking: 1600-1810: W ind. qualifying; 2000-2200: W ind. final
  • Canoe sprint: 1030-1440: M K2 500m, W C1 200m, W K2 500m semis and finals
  • Diving: 1000-1200: M 10m platform preliminary; 1500-1700: W 3m springboard final
  • Football: 1500-1800: W bronze-medal game; 1800-2130: M gold-medal game
  • Golf: 0900-1800: W golf round 3
  • Handball: 1630-1830: M semis; 2130-2330: M semis
  • Hockey: 1400-1600: W bronze-medal game; 2000-2230: W gold-medal game
  • Modern pentathlon: 13:00 – 19:00: M semi-final 1 and semi-final 2
  • Rhythmic gymnastics: 1000-1230: Group all-around qualification; 1430-1700: Ind. all-around final
  • Sport climbing: 1000-1330: M boulder/lead medal final
  • Swimming: 0730-1030: M 10km marathon final
  • Table tennis: 1000-1300: M team bronze medal final; 1500-1830: M team gold medal final
  • Taekwondo: 0900-1230: M 80kg, W 67kg qualification rounds; 1430-1730: M 80kg, W 67kg quarters, semis; 1930-2300: M 80kg, W 67kg repechage rounds and medal finals
  • Track cycling: 1400-1600: M sprint semis, W sprint qualifying, early rounds, repechage rounds; 1800-2015: M sprint medal finals, W Madison final, W sprint early rounds, repechage rounds
  • Volleyball: 1600-1830: M bronze-medal game
  • Water polo: 1300-1600: M classification matches & semis (2 matches); 1800-2100: M classification matches & semis (2 matches)
  • Weightlifting: 1500-1730: M 89kg final; 1930-2200: W 71kg final
  • Wrestling: 1100-1330: M freestyle 57kg, M freestyle 86kg, W freestyle 57kg repechage, M freestyle 74kg, M freestyle 125kg, W freestyle 62kg round of 16 and quarters; 1815-2145: M freestyle 74kg, M freestyle 125kg, W freestyle 62kg semis, M freestyle 57kg, M freestyle 86kg, W freestyle 57kg medal finals

Saturday 10 August 2024 (39 gold medal events)

  • Artistic swimming: 1930-2200: Duet free routine (medal final)
  • Athletics (track and field): 0800-1100: M marathon final; 1910: M high jump final; 1925: M 800m final; 1940: W javelin throw final; 1945: W 100m hurdles final; 2000: M 5000m final; 2025: W 1500m final; 2112: M 4x400m relay final; 2122: W 4x400m relay final
  • Basketball: 1100-1300: M bronze-medal game; 2130-0000: M gold-medal game
  • Beach volleyball: 2100-0000: M or W medal finals (2 matches)
  • Boxing: 2130-2330: W 57kg, W 75kg, M 57kg, M +92kg final
  • Breaking: 1600-1810: M ind. qualifying; 2000-2200: M ind. final
  • Canoe sprint: 1030-1420: M C1 1000m, M K1 1000m, W K1 500m semis and finals
  • Diving: 1000-1200: M 10m platform semis; 1500-1700: M 10m platform final
  • Football: 1700-2030: W gold-medal game
  • Golf: 0900-1830: W golf round 4 (medal final)
  • Handball: 1000-1200: W bronze-medal game; 1500-1730: W gold-medal game
  • Modern pentathlon: 09:30 – 15:30: W semi-final 1 and semi-final 2; 17:30 – 20:00: M final
  • Rhythmic gymnastics: 1400-1545: Group all-around final
  • Sport climbing: 1000-1330: W boulder/lead medal final
  • Table tennis: 1000-1300: W team bronze medal final; 1500-1830: W team gold medal final
  • Taekwondo: 0900-1230: M +80kg, W +67kg qualification rounds; 1430-1730: M +80kg, W +67kg quarters, semis; 1930-2300: M +80kg, W +67kg repechage rounds and medal finals
  • Track cycling: 1700-2020: M keirin first round, repechage, M Madison final, W sprint quarters, classification races
  • Volleyball: 1300-1545: M gold-medal game; 1715-1945: W bronze-medal game
  • Water polo: 0900-1200: W bronze-medal game; 1400-2100: W/M classification matches, W gold-medal game
  • Weightlifting: 1130-1400: M 102kg final; 1600-1830: W 81kg final; 2030-2300: M +102kg final
  • Wrestling: 1100-1330: M freestyle 74kg, M freestyle 125kg, W freestyle 62kg repechage, M freestyle 65kg, M freestyle 97kg, W freestyle 76kg round of 16 and quarters; 1815-2145: M freestyle 65kg, M freestyle 97kg, W freestyle 76kg semis, M freestyle 74kg, M freestyle 125kg, W freestyle 62kg medal finals

Sunday 11 August 2024 (13 gold medal events)

  • Athletics (track and field): 0800-1115: W marathon final
  • Basketball: 1130-1330: W bronze-medal game; 1530-1800: W gold-medal game
  • Handball: 0900-1100: M bronze-medal game; 1330-1600: M gold-medal game
  • Modern pentathlon: 1100-1330: W final
  • Track cycling: 1100-1440: M keirin quarters, semis, medal finals, W sprint semis, medal finals, W omnium (medal final)
  • Volleyball: 1300-1545: W gold-medal game
  • Water polo: 0900-1200: M bronze-medal game; 1400-1550: M gold-medal game
  • Weightlifting: 1130-1400: W +81kg final
  • Wrestling: 1100-1415: M freestyle 65kg, M freestyle 97kg, W freestyle 76kg repechage and medal finals
  • Closing Ceremony

Related content

Paris 2024 Olympic Games full schedule and day-by-day competitions (2024)

References

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Carmelo Roob

Last Updated:

Views: 5515

Rating: 4.4 / 5 (65 voted)

Reviews: 80% of readers found this page helpful

Author information

Name: Carmelo Roob

Birthday: 1995-01-09

Address: Apt. 915 481 Sipes Cliff, New Gonzalobury, CO 80176

Phone: +6773780339780

Job: Sales Executive

Hobby: Gaming, Jogging, Rugby, Video gaming, Handball, Ice skating, Web surfing

Introduction: My name is Carmelo Roob, I am a modern, handsome, delightful, comfortable, attractive, vast, good person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.